Munkavédelmi koordinátor szerepe az építőiparban?
Építőipari munkavédelmi koordinátor alkalmazása mikor szükséges ?
Munkavédelmi koordinátor :
A kivitelező munkáltató köteles koordinátort igénybe venni foglalkoztatni vagy külsős munkavédelmi szakembert megbízni a kivitelezési munkák alatt.
A koordinátor megvalósítja a rendeletben meghatározott feladatokat.
Az építtető, a tervező, a vállalkozó kivitelező, a felelős műszaki vezető, a tervezői művezető, az építési műszaki ellenőr, az építtetői fedezetkezelő, valamint a külön jogszabály szerinti biztonsági és egészségvédelmi koordinátor kötelesek együttműködni a kivitelezési folyamatok megvalósítása érdekében.
Munkavédelmi koordinátor : Budapest, Győr, Sopron, Pécs, Szeged, Miskolc, Balaton és környéke, Veszprém, Békéscsaba, Debrecen, Dunaújváros, Eger, Érd, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kecskemét, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Salgótarján, Székesfehérvár, Szekszárd, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Zalaegerszeg stb.
Munkavédelmi koordinátor :
– koordinálja a kivitelezésben résztvevők munkabiztonsági, dokumentációs kötelezettségeit.
– elkészíti, illetve szakmailag ellenőrzi a biztonsági és egészségvédelmi tervet.
– összehangolja a biztonságos munkavégzést.
– a munkafolyamatok munkavédelmi szempontú ellenőrzése.
– javaslatot tesz a biztonságos munkavégzés személyi, tárgyi, környezeti feltételek biztosítására.
Munkavédelem:
A biztonságos munkavégzés, kivitelezés, összehangolás megvalósításáért a fővállalkozó, ennek hiányában bármely más olyan személy vagy szervezet, aki, illetve amely a tényleges irányítást gyakorolja, vagy a munkahelyért a fő felelősséget viseli, ha ilyen nincs, akkor az a felelős, akinek az érdekében a munkavégzés folyik.
A feladatai munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülnek, munkavédelmi végzettség szükséges.
Javaslataira a felelős műszaki vezető, építésvezető tesz intézkedést.
Foglalkoztatása nem érinti a megbízó és a felelős műszaki vezető,építésvezető munkavédelemmel összefüggő feladatait, felelősségét.
A munkáltató kötelezettségei:
az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során a 4/2002. (II. 20.) SzCsM-MüM együttes rendeletben meghatározott, az építési munkahelyeken biztosítandó minimális követelményeket megvalósítani
az építőipari munkavédelmi koordinátor javaslatait figyelembe venni
az építési munkahelyen munkavégzése során megtartani a munkavédelemre vonatkozó szabályokat
munkavállalókat, illetve a munkavédelmi képviselőket köteles tájékoztatni azokról az intézkedésekről, amelyek az építési munkahelyen munkát végző munkavállalók egészségét és biztonságát érintik
Az építési munkahelyeket úgy kell kialakítani, illetve berendezni, hogy
- a) az építési munka sajátosságainak,
- b) a változó építési körülményeknek és állapotoknak,
- c) az időjárási követelményeknek,
- d) a mindenkori építőipari kivitelezési tevékenység szakmai elvárásainak
megfelelően folyamatosan megvalósuljanak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei.
Azokat az anyagokat, berendezéseket és általában minden olyan elemet, amelyek – bármilyen módon mozogva vagy elmozdulva – hátrányosan befolyásolhatják a munkavállalók biztonságát, illetve egészségét, megfelelő és biztonságos módon stabilizálni kell. Az építményeket és azok részeit, a segédszerkezeteket, az állványokat, a feljárókat, a munkaeszközöket és más berendezéseket úgy kell méretezni, felállítani, megtámasztani, aládúcolni, lehorgonyozni, kialakítani, hogy a fellépő terhelés elviselésére, illetve átadására alkalmasak legyenek.
Az építményeket és azok részeit csak megszilárdulásuk, a szükséges kötések kialakulása és mindezek vizsgálata után szabad megterhelni, munkahely céljára vagy segédszerkezet elhelyezésére felhasználni.
Építési munkagödrök, árkok falait – a talajállékonyságot figyelembe véve – úgy kell kitámasztani, rézsűzni vagy más megoldással biztosítani, hogy azok az építkezés valamennyi szakaszában biztosan megőrizzék állékonyságukat.
A segédszerkezetek, állványok, illetve munkagödrök és árkok állékonyságát és teherbíró képességét rendszeresen ellenőrizni kell.
A nem kellően ellenálló anyagból kialakított felület megközelítése csak akkor megengedett, ha megfelelő felszerelések vagy eszközök lehetővé teszik a munka biztonságos elvégzését.
Munkavédelmi koordinátorra van szüksége?
Hívja a 06-30-261-01-52 számot vagy kattintson ide!